Kdo by nechtěl vypadat a dosahovat výkonů jako vrcholový sportovec? Samozřejmě, že je za tím spousta dřiny a potu. Ale existuje způsob, jakým to lze vše dost urychlit, aniž byste museli použít jakoukoliv zakázanou látku. Tento způsob se nazývá kreatin.
Co je to kreatin? Kreatin, nebo také creatin (z angl. creatine), patří v současné době mezi nejpopulárnější doplňky výživy pro nárůst svalů a zvýšení jejich výkonu.
Kreatin je látka, která v těle vytváří vysokoenergetickou sloučeninu kreatinfosfát. Kreatinfosfát tvoří spolu s ATP (adenosintrifosfát) zásobu energie přímo ve svalech. Při fyzickém výkonu se energie ve svalech velmi rychle vyčerpává. Pro její obnovu je potřeba právě kreatinfosfátu, který tuto energii ve svalech rychleji obnovuje. Díky kreatinu tedy svaly dostávají více energie a mohou tak rychleji růst. Přirozeně působí na nárůst čisté svalové hmoty i u jinak těžce přibírajících jedinců a nepřímo působí na odbourávání podkožního tuku. Více svalů vyžaduje více energie. Doplňováním kreatinu do těla se znatelně zlepšuje sportovní výkon jedince, jeho síla, dynamika i rychlost. Lepší sportovní výkony samozřejmě znamenají lepší sportovní výsledky a více vítězství.

Lidské tělo si kreatin dokáže vytvářet samo, ale toto množství je pro potřebný nárůst svalové hmoty velmi malé. Je tedy nutné kreatin získávat z vnějších zdrojů jako jsou maso či mléko. Nejlepším zdrojem jsou však doplňky výživy, které obsahují kreatinu mnohem více. Účinek kreatinu je tak znát již po několika dnech. Je doporučován nejen pro kulturisty, ale také pro hokejisty, basketbalisty, ragbisty či boxery. 
Účinky kreatinu: Nárůst čisté svalové hmoty, nárůst objemu svalů: kreatin zadržuje vodu v těle. Svaly se tak mohou zvětšit až o 15 % a hmotnost obvykle naroste o 1–2 kg.
Lepší regenerace svalů, omezení vzniku kyseliny mléčné (bolest svalů po zátěži).
Užívání kreatinu: Jedinečná je kombinace kreatinu s jednoduchými cukry, především glukózou. Dávku kreatinu rozmícháme v 3 dcl džusu nebo iontového nápoje. Obvykle se používá 5g kreatinu spolu s 20-50g glukózy ihned po tréninku. Současné použití s glukózou zvyšuje využitelnost kreatinu přibližně o 50%. Vhodné je také při budování svalů současné použití kreatinu s glutaminem. Naopak se nedoporučuje společné užívání s kofeinem (káva, čaj, cola atd.). Kofein snižuje využitelnost kreatinu, který se začne více vylučovat z těla.
Dávkování kreatinu: Jednotlivé dávky by neměly být menší než 3-5g (= 2 zarovnané čajové lžičky). Z počátku (asi 4 dny) by se denní dávky měly pohybovat mezi 15-20g = 3x-4x denně 5g. Tomuto období se říká fáze nasycení. Poté následuje fáze udržovací, která trvá 11- 21 dní. V této fázi stačí pouze 5g denně (při hmotnosti 70-80kg). Následně se užívání na 14-20 dní vysadí.
Formy kreatinu: Kreatin monohydrát,  Kreatin Ethyl Ester(CEE) Kre-alkalyn