Aminokyseliny a BCAA

Aminokyseliny a BCAA

Aminokyseliny

Aminokyseliny a BCAA

BCAA (leucin, isoleucin a valin) jsou proteinogenní alifatické nepolární aminokyseliny metabolizující se ve svalech. Svaly je získávají ze stravy a účinně je zpracovávají z 60%. V kosterním svalu jsou zastoupeny ze 40%, představují jeden ze zdrojů energie během cvičení (vytrvalostní cvičení a zotavovací fáze) a stresu. Leucin je zabudováván do svalu z 20% ve svalové bílkovině, při požití bílkovinového hydrolyzátu současně s leucinem byl prokázán vyšší stupeň proteosyntézy, než bez leucinu. Leucin způsobuje vyplavení anabolického hormonu inzulinu, který pomáhá zabudovávat leucin do buněk rychleji. To že je leucin proteinogenní, vysvětluje taky to, že při mutaci mitochondriálních genů tRNA pro leucin dojde k myopatii (MELAS syndrom). Na trénink svaloviny má také vliv zásoby glykogenu a velikost mitochondrií ve svalech. Leucin má význam pro starší lidi, kdy inzulin nevykazuje dostatečný účinek v oblasti proteosyntézy. Přebytečný příjem jedné aminokyseliny však má za následek snížení množství ostatních, proto jejich příjem (valinu, leucinu a isoleucinu) musí být v rovnováze a v určitém poměru (leucin:izoleucin:valin 40 : 17-20 : 20 mg.kg-1  ; izoleucin: valin: leucin = 2:1:1- v tabletách před tréninkem, 4:1:1 po tréninku)

L-valin je další proteinogenní aminokyselina syntetizovaná v rostlinách z kyseliny pyrohroznové, nachází se ve vejcích, v mase, ořechách, obilovinách či mořských řasách.  Zvyšuje sílu a vytrvalost svalů, urychluje regeneraci svalů po tréninku, snižuje chuť k jídlu a nespavost. Nedostatek valinu snižuje syntézu svalů a způsobuje deprese. Vysoké hladiny způsobují halucinace (pocit euforie) a nízké naopak přispívají k drogové závislosti.

Isoleucin spolu s BCAA se nachází v syrovátkách. Tato potravina tedy pomáhá ve výstavbě svalové hmoty, redukovat svalová zranění, pomáhá šetřit svalový glykogen, hubnout a urychluje metabolismus (ztráta hmotnosti).

L-glutamin a arginin jsou dusikaté aminokyseliny, které podporují syntézu růstového hormonu a tudíž i pak testosteronu, navíc oxid dusnatý roztahuje cévy - lepší zásobení svalů a mozku živinami. Zlepšuje tak potenci z důvodu lepšího prokrvení svalů i pohlavních orgánů, z toho důvodu pak čokoláda a další látky obsahující vyšší procento purinů, zlepšují libido.